niedziela, 21 grudnia 2025 16:12
Reklama

Bogowie - już jutro w Kinie Helios

Już 17 marca w kinie Helios kolejny seans w ramach projektu „Kultura Dostępna”. Tym razem zapraszamy na film „Bogowie”.
Bogowie - już jutro w Kinie Helios

Projekt Kultura Dostępna w kinach w 2015 roku umożliwił szerokiej publiczności dostęp do nowych i najbardziej docenianych polskich filmów. W 2016 roku, w nowej edycji projektu, Widzowie zobaczą między innymi najnowsze produkcje nagradzane na ostatnim Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Opis filmu

Film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. “Bogowie” portretują wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

Recenzja Łukasza Maciejewskiego

Pamiętam pierwsze minuty po pierwszym, premierowym pokazie "Bogów" na festiwalu w Gdyni. Prowadziłem wtedy konferencję prasową w centrum festiwalowym i byłem świadkiem niemal zbiorowej euforii publiczności. Takich chwil się nie zapomina. Być trochę nie mogliśmy  uwierzyć, że to naprawdę mogło się udać. Dotychczas podział w polskim kinie był w miarę przewidywalny: albo autorskie kino festiwalowe, albo produkowane taśmowo romantyczne komedie (a wcześniej adaptacje szkolnych lektury) od których nie wymagamy wiele więcej, od sprawnie opowiedzianego produktu, niezmuszającego ani do wysiłku intelektualnego ani do refleksji.

"Bogowie" Łukasza Palkowskiego nieco zmieniły ten podział. Powstał film atrakcyjny, bardzo dobrze wyreżyserowany i napisany (scenariusz jest dziełem Krzysztofa Raka), który nawiązując do sprawdzonych matryc gatunkowych, zwłaszcza z kina amerykańskiego, śmiało zdobył wiele nagród na festiwalach kina artystycznego. I stał się cud.

"Cudowna" jest również sama postać profesora Zbigniewa Religi, głównego bohatera "Bogów". O ludziach takich jak Religa mówi się że są większe niż film. Film Palkowskiego, wzorcowe kino biograficzne, nie przeprowadza całego życiorysu Religi. W "Bogach" oglądamy kilka przełomowych lat, kiedy zaczynający dopiero zawrotną karierę kardiochirurg pokonuje kolejne polityczne i społeczne bariery stojące na drodze przeprowadzenia w Polsce pierwszej operacji przeszczepu serca. Można się spierać, czy Palkowski dostatecznie spenetrował temat, albo czy portret Religi nie wypadł w filmie zbyt jednostronnie, tyle tylko że w tym przypadku nikt nie silił się na prawo do wyłączności, nikt nie chciał generalizować. Miał powstać film popularny w najlepszym tego słowa znaczeniu: portret człowieka promiennego i silnego. Novum w polskim kinie - bohater wielce pozytywny. Facet, któremu się udało.

 


Do zdobycia dwa podwójne zaproszenie do kina (zakończone)

Zaproszenia zdobyła Pani Danuta i Pan Szymon. Powiadomienia zostały wysłane email'em.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama