Środa, 10 sierpnia 2022 04:17
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe zasady kwalifikacji na test na koronawirusa. Wystarczy wypełnić internetowy formularz

Nie jest już konieczne skierowanie od lekarza POZ. Teraz wystarczy wejść na stronę internetową i wypełnić specjalny formularz. Opracowany algorytm zdecyduje czy potrzebne jest skierowanie na test wykrywający zakażenie wirusem SARS CoV-2. W przypadku weryfikacji pozytywnej, konsultant skontaktuje się z osobą, która wypełniła ankietę.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Nowe zasady kwalifikacji na test na koronawirusa. Wystarczy wypełnić internetowy formularz

O nowych zasadach testowania 15 marca poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmienił się też sposób wizyt u lekarzy rodzinnych.

Nowa ścieżka testowania

Pomysł na nią wynika z coraz szybszego tempa trzeciej fali pandemii COVID-19. Chodzi też o powszechność testowania oraz odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej. Tym bardziej, że lekarze rodzinni mają zmniejszyć liczbę teleporad na rzecz osobistej wizyty pacjenta w przychodni.
Jak wyjaśnił minister Adam Niedzielski nie będzie już potrzebne skierowanie od lekarza POZ. Będzie trzeba wejść na stronę gov.pl/dom i wypełnić specjalny formularz, który wymaga odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Chodzi m.in. o: kontakt z osobą zakażoną powyżej 15 minut, objawy infekcji jak np.: kaszel, duszności, gorączka, a także choroby przewlekłe jak np.: nowotwór, otyłość, cukrzyca. Trzeba będzie też podać czy występują inne symptomy chorobowe jak m.in.: bóle głowy, mięśni i gardła, biegunka, nudności, utrata węchu i smaku oraz zmęczenie. Należy zaznaczyć również czy wykonuje się zawód medyczny. Algorytm oceni czy zagrożenie zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest niskie czy wysokie.
Przygotowany i stosowany od 15 marca formularz testowy został właśnie zaktualizowany. Rzecznik rządu Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w związku z pojawieniem się brytyjskiej mutacji wirusa test będzie rekomendowany także osobom z „szerszymi objawami” niż na przykład utrata węchu i smaku.

– Jeżeli więc zaznaczamy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i był on dłuższy niż 15 minut z dystansem poniżej 2 metrów, zostaniemy skierowani na test. Jeżeli mamy jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować, że to może być zakażenie covidowe, również zostaniemy skierowani na test – dodał Andrusiewicz.

Jeżeli objawy zaznaczone w ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod numer wskazany w formularzu, oddzwoni konsultant infolinii, który po potwierdzeniu tożsamości, będzie umawiał termin badania. Konsultanci pracują codziennie w godzinach od 8 do 18.

Teleporady coraz rzadsze

Od początku pandemii pacjenci narzekali na trudności w dostaniu się na osobistą wizytę u lekarza rodzinnego. Dlatego też od 16 marca teleporady nie będą dotyczyć m.in.: dzieci do 6. r.ż., osób po 65. r.ż., podejrzanych o chorobę nowotworową oraz cierpiących na przewlekłą chorobę, u których nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy. Jeśli zmienimy lekarza POZ, to na pierwszą wizytę też musimy stawić się osobiście. Natomiast gdy pacjent będzie chciał przyjść do przychodni, lekarz nie będzie mógł już odmówić. W ramach teleporad nadal będzie można m.in.: dostać e-receptę (o ile lekarz zna historię choroby), e-skierowanie lub e-zwolnienie. Ponadto, pacjent skorzysta z teleporady, gdy istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama