Czwartek, 30 czerwca 2022 21:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podumowano działalność Centrów Testowych COVID-19

Pierwsze w Pomorskiem, i w Polsce, Centrum Diagnostyczne COVID-19 drive-thru - z inicjatywy Wojewody Pomorskiego, uruchomiono już 10 kwietnia 2020 roku przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Systematycznie powstawały kolejne. Dziś podsumowano ponad roczną działalność Centrów Testowych COVID-19 UCK.
  • Źródło: PUW Gdańsk
Podumowano działalność Centrów Testowych COVID-19
Autor: PUW Gdańsk

Wojewoda Dariusz Drelich podkreślił, że od początku pandemii współpraca między instytucjami przebiegała wzorowo. Znacznie ograniczyło to zasięg pandemii na Pomorzu.

- Mogliśmy liczyć na współpracę z każdą instytucją, nie tylko z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, który był wiodącą siłą w organizacji centrów testowych, ale również z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, 7. Pomorską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także z samorządem – Gdańska, Gdyni, ale także Chojnic i Słupska. Te punkty były bardzo szybko przygotowane w momencie, kiedy były najbardziej potrzebne – mówił.

 Doświadczenia z organizacji systemu testowania na Pomorzu posłużyły także do przygotowania bazy do szczepień.

Fakt, że możemy poszczycić się dużą liczbą szczepień i organizacją największego na Pomorzu, i jednego z największych w Polsce, punktu szczepień, który dziennie obsługuje nawet 5 tysięcy osób, to efekt doświadczeń i tego, czego nauczyliśmy się organizując punkty poboru wymazów – dodał wojewoda.

Profesor Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczył, iż  to, co było szczególnie budujące, to kolejki studentów chętnych do podjęcia się tej trudnej pracy.
Ich ogromny entuzjazm dla nas, nauczycieli akademickich, jest niezwykle budujący. Przypomina o tym, że w zakresie zawodów medycznych ważna jest nie tylko wiedza, ale również podejście, oddanie, poświęcenie i zaangażowanie.

Rektor zwrócił uwagę, że walka z pandemią nie byłaby tak efektywna bez współpracy i wsparcia wielu instytucji – wojewody pomorskiego, władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców oraz uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej – a także całej społeczności Pomorza. Podkreślił, że nie chodzi tu wyłącznie o duże wsparcie finansowe, ale również o najdrobniejsze gesty.
Małe, ale podtrzymujące nas na duchu rzeczy, takie jak dostarczenie posiłków, koców lub ubrań dla studentów, kiedy było zimno. Ale również proste „dziękuję” lub miłe słowa skierowane do tych osób, które bardzo ciężko i z pełnym oddaniem pracowały w tych punktach.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, przypomniał, że nasz region był liderem w liczbie wykonywanych wymazów, a teraz jest na podium w skali kraju, jeżeli chodzi o szczepienia. Reprezentujący Uniwersytet Gdański, na terenie którego znajduje się centrum testowe UCK, prorektor ds. innowacji i współpracy z otoczeniem, profesor Krzysztof Bielawski, stwierdził, że społeczność Pomorza zdała egzamin z solidarności, zaś Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przypomniał  jak ważny dla zdrowia jest trwający aktualnie program szczepień.

Centra testowe
Do końca maja br. działało pięć Centrów Testowych COVID-19 UCK – dwa w Gdańsku (przy Uniwersytecie Gdańskim oraz w podziemnym parkingu Muzeum II Wojny Światowej – do muzeum został przeniesiony punkt, który wcześniej działał przy gdańskim stadionie), jedno w Gdyni (przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej) oraz po jednym w Chojnicach i Słupsku. Od początku czerwca działają tylko dwa centra – przy UG w formule walk-thru i drive-thru oraz w Gdyni.
Łącznie, od początku funkcjonowania do końca maja, punkty testowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wykonały ponad 103 tysiące wymazów, z czego prawie 71 tysięcy wykonały centra w Gdańsku.
Przez ponad rok w punktach testowych UCK pracowało ok. 130 studentów, z czego 90 pracuje aktualnie. Połowa z nich pracuje przy pobieraniu wymazów, połowa w call center. Prawie wszyscy studenci, którzy pracują przy pobieraniu wymazów, są z nami od samego początku – najpierw jako wolontariusze, później jako pracownicy.


Oceń

Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama