niedziela, 19 maja 2024 04:54
Reklama
Reklama

Ekologia

Requiem dla lasu – artyści przeciwko rabunkowym wycinkom
Requiem dla lasu – artyści przeciwko rabunkowym wycinkom

Film „Requiem dla lasu” (8 min) to artystyczna forma sprzeciwu wobec barbarzyńskiej gospodarki leśnej w Polsce. „Marsz żałobny” z Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina na fortepianie gra Maria Gabryś-Heyke. Wkład merytoryczny do filmu, między innymi na podstawie raportu „Lasy poza kontrolą” przygotowało Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

02.09.2022 13:07
NORWESKIE DOŚWIADCZENIA mogą wesprzeć budowę offshore wind w pomorskim
NORWESKIE DOŚWIADCZENIA mogą wesprzeć budowę offshore wind w pomorskim

Ponad 28 gigawatów potencjalnej mocy wyprodukowanej przez farmy wiatrowe, inwestycje warte nawet 30 mld euro i liberalne prawo – polska branża offshore wind stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w Europie. Odbywające się w Stavanger międzynarodowe targi Offshore Northern Seas (ONS) są okazją do pozyskania doświadczonych partnerów w realizacji tego celu. Istotnym punktem programu wydarzenia był panel dyskusyjny „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” zorganizowany przez Invest in Pomerania, samorządową inicjatywę koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza. Była to wyjątkowa okazja aby zaprosić do regionu pomorskiego norweski biznes energetyki wiatrowej.

02.09.2022 09:44
Inicjatywa Fundacji MARE zaowocowała instalacją Czy TO TWOJE śmieci?
Inicjatywa Fundacji MARE zaowocowała instalacją Czy TO TWOJE śmieci?

Z inicjatywy Fundacji MARE na gdańskiej plaży stanęła niezwykła instalacja artystyczna. Wykonana ze starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku i ze śmieci zebranych z bałtyckich plaży, instalacja pod hasłem „TO TWOJE?” ma zwracać uwagę na gigantyczny problem jakim jest zanieczyszczenia mórz i oceanów, w tym naszego rodzimego Bałtyku, plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi. Instalacja ma za zadanie edukować społeczeństwo i podkreślać niezwykle ważną rolę recyklingu i upcyklingu plastiku we współczesnym świecie.

02.09.2022 09:32
Nowe pomniki przyrody w Parku im. Steffensów
Nowe pomniki przyrody w Parku im. Steffensów

Gdańscy radni jednogłośnie podjęli decyzję w sprawie nowych pomników przyrody, w tym grupowego pomnika przyrody. Drzewa zostały zgłoszone przez mieszkańców w ramach akcji -„zgłoś drzewo na pomnik przyrody”. Grupowy pomnik przyrody to trzy drzewa z gatunków: sosna wejmutka, buk zwyczajny odmiana czerwonolistna oraz buk zwyczajny odmiana zwisająca. Osobną uchwałą jako pomnik przyrody ustanowiono drzewo z gatunku klon jawor odm. Leopolda.

26.08.2022 09:01
Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju
Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. - Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju. Być może właśnie dlatego Rosja definiuje rozwój OZE w sąsiednich krajach jako zagrożenie dla jej narodowych interesów – przekonuje Andriy Koneczenkow, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

23.08.2022 12:16
Zagrożenie dla trójmiejskich lasów – czy szykują się kolejne wycinki?
Zagrożenie dla trójmiejskich lasów – czy szykują się kolejne wycinki?

Apelujemy o odpowiedzialną i zrównoważoną gospodarkę leśną – mówią jednym głosem prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. Czy powalonych kłód i połaci wyciętych lasów będzie coraz więcej? W piątek, 19 sierpnia, na parkingu przy sanatorium Leśnik w Sopocie, w okolicznościach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odbyła się konferencja prasowa Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu i Bartosza Bartoszewicza, wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia. Tematem konferencji była rezygnacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku z zasad i ograniczeń wynikających z posiadania certyfikatu FSC, co może prowadzić do nasilenia wycinek drzew na terenach lasów i parków krajobrazowych.

22.08.2022 11:10
Ekologia jest kolorowa! Zafarbuj swoje stare ubrania i zadbaj o środowisko!
Ekologia jest kolorowa! Zafarbuj swoje stare ubrania i zadbaj o środowisko!

Według London Sustainability Exchange – brytyjskiej organizacji non-profit, każdego roku na świecie produkowanych jest ok. 80 mld sztuk ubrań, co oznacza 11 nowych ubrań w szafie każdego mieszkańca Ziemi rocznie. Jednocześnie na wysypiskach ląduje połowa z nich. Większość w ciągu zaledwie roku od chwili zakupu. Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat, w zależności od materiału, z którego powstały. Jak przerwać to błędne koło? Znamy co najmniej 3 sposoby!

17.08.2022 09:23
Trzy Złote Pinezki Map Google w województwie pomorskim
Trzy Złote Pinezki Map Google w województwie pomorskim

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. W województwie pomorskim statuetkę otrzymują: Słowiński Park Narodowy, Kaszubski Park Krajobrazowy i rezerwat przyrody Kępa Redłowska. To już druga odsłona projektu – dwa lata temu, z okazji 15. urodzin Map Google, nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych – po jednej w każdym z województw.

12.08.2022 10:29
Inteligentne śmietniki mają poprawić jakość segregacji odpadów w mieście
Inteligentne śmietniki mają poprawić jakość segregacji odpadów w mieście

Jeszcze w tym roku na wybranych rumskich osiedlach zamontowane zostaną inteligentne śmietniki. Nowoczesne zbiorniki będą obsługiwane w ramach centralnego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) pozwalającego przypisać ilość i rodzaj generowanych odpadów do konkretnego lokalu. Dzięki nowej technologii rumski system gospodarki odpadami ma być wydajniejszy, tańszy i bardziej ekologiczny.

11.08.2022 15:41
Śmierdzące ścieki do rowu przy polach. Poważny ekologiczny problem
Śmierdzące ścieki do rowu przy polach. Poważny ekologiczny problem

Do redakcji Gazety Tczewskiej i portalu Tczewska.pl zgłoszono sprawę zanieczyszczenia wody w rowie melioracyjnym, znajdującym się gospodarstwie rolnym, obok zabudowy domu jednorodzinnego w Bielawkach 7 państwa Anety i Dawida Rąbały. Postanowiliśmy udać się na miejsce. Była piękna czerwcowa pogoda. Niedawno padało więc brzydki zapach nie był zbyt wyczuwalny, o skali zanieczyszczeń przekonaliśmy dopiero się gdy przeszliśmy się wzdłuż rowu melioracyjnego. Byliśmy w szoku tym co zobaczyliśmy. Oleista ciecz na wodzie i zalegające substancje na brzegach rowu...

05.08.2022 10:30
Reklama