Zwierzęta to istoty żywe, które mają prawo do godnego traktowania i poszanowania ich naturalnych potrzeb.
Zdążyć przed zimą!
- Z okazji Światowego Dnia Zwierząt organizujemy jak co roku Otwarty Dzień Schronisk OTOZ Animals, którym rozpoczynamy akcję adopcyjną „Chcemy zdążyć do domu przed zimą" – informuje Anna Drewa z OTOZ Animqals, starszy inspektor ds. ochrony zwierząt. -W niedzielę odbędzie się akcja organizowana przez redakcje miesięcznika „Mój Pies” – „Zerwijmy łańcuchy”. OTOZ Animals jest koordynatorem akcji m. in. w Tczewie (pod Galerią Kociewską, godz.12.00). Celem akcji jest uświadomienie ludziom, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy. Zgodnie z art. 9 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt: Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.
Trzymanie psa na łańcuchu jest niezgodne z prawem, niebezpieczne dla ludzi, nieetyczne i powoduje cierpienie.
Co zrobić gdy zauważymy psa trzymanego na krótkiej smyczy?
- Widząc, że przepisy ustawy są łamane należy zgłosić interwencje do organizacji ochrony zwierząt, na Policję lub do Straży Miejskiej - tłumaczy Anna Drewa. - Pies przetrzymywany od szczenięcia na łańcuchu może być agresywny, co może obrócić się przeciwko właścicielowi i jego rodzinie. OTOZ Animals przeprowadza rocznie ponad 2 tys. interwencji na terenie całego kraju - większość z nich dotyczy psów na krótkich łańcuchach.
Pies, który ma być dobrym i bezpiecznym stróżem, musi mieć zapewnione godne warunki pracy.
Niezgodne z prawem
Niezastosowanie się do nowych przepisów Ustawy o ochronie zwierząt, które obowiązują od 1 stycznia 2012 r., grozi karą grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może też orzec nawiązkę w wysokości do 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.
Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa podobnie jak człowiek. Przy tym jest uwiązany, nie może więc uciec przed tym, co go przeraża.
Pies potrzebuje kontaktów z ludźmi i innymi psami, a także niezbędnej dla jego zdrowia dawki ruchu. Jeśli ma się dobrze zachowywać, trzeba mu umożliwić realizację naturalnych potrzeb, takich jak węszenie czy bieganie. Nie zapewniając mu tego wszystkiego, postępujesz okrutnie.
Psy, które spędzają całe swe życie na krótkiej uwięzi, cierpią z powodu upału i mrozu, deszczu i śniegu, a także wiatru. Łańcuch jest ciężki, niszczy kręgi szyjne psa, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (jeśli jest założony bezpośrednio na nią). Długowłose psy cierpią na odparzenia, bo przez lata nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury sprawiają niewyobrażalny ból podczas chodzenia.
Pies w kojcu też bywa więźniem
Pies zamknięty w ciasnym kojcu cierpi podobnie jak ten na łańcuchu. Klatka to rozwiązanie lepsze niż łańcuch, pod warunkiem że zwierzę jest regularnie wypuszczane, by mogło się wybiegać, ma kontakt z ludźmi i innymi czworonogami, jest ochronione przed deszczem, zimnem i upałem, a podłogą nie jest beton, tylko deski lub ubita ziemia. Kojec powinien mieć przynajmniej kilka metrów kwadratowych, by pies mógł się w nim swobodnie poruszać.
Wiele mówi się o przypadkach znęcania się nad zwierzętami, akcentując ich prawo do godnego życia i podkreślając odpowiedzialność wiążącą się z posiadaniem zwierzaka. Wciąż mnóstwo psów przykutych jest całe swoje życie łańcuchami do prowizorycznych bud, mnóstwo czworonogów jest porzucanych, przywiązywanych do drzew w lasach, zabijanych, gdy nagle stają się problemem, wciąż mało osób wierzy w sterylizację swoich domowych pupili, która jest najlepszym sposobem ograniczania zwierzęcej bezdomności. Nie mówiąc już o traktowaniu zwierząt hodowlanych, które przecież nie zasługują na los, które je spotkał – nienaturalne, wręcz karykaturalne życie w ogromnych „zakładach produkcyjnych”.
Zasady trzymania psa na dworze
– ocieplana i szczelna buda, która zimą chroni przed mrozem, a latem przed upałem,
– obszerny kojec, w którym pies może się swobodnie poruszać, lub lekki łańcuch o długości co najmniej 3 m przyczepiony do wygodnej, szerokiej obroży,
– podłoże, na którym stale przebywa pies, drewniane lub z ubitej ziemi, nigdy betonowe,
– stały dostęp do świeżej wody (zimą lekko podgrzanej),
– co najmniej raz dziennie porcja pełnowartościowego jedzenia,
– regularne kontakty z ludźmi i innymi psami,
– zapewnienie niezbędnej dawki ruchu, czyli codzienne wypuszczanie psa, by mógł się swobodnie wybiegać,
– przynajmniej raz w roku wizyta u lekarza weterynarii, który zbada stan zdrowia zwierzęcia i wykona niezbędne szczepienia.








Napisz komentarz
Komentarze