wtorek, 16 grudnia 2025 16:27
Reklama

Intymne pytania przy przyjęciu do pracy

Według Kodeksu Pracy pytania o sprawy życiowe np. planowanie dzieci, stan cywilny są niedozwolone, bo przekraczają barierę prywatności i granice intymności. Niestety, podczas rozmów kwalifikacyjnych jest to nagminne. Zapytaliśmy Elżbietę Płóciennik dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie, czy bezrobotni stykają się z tym problemem.
Intymne pytania przy przyjęciu do pracy

 - Najczęściej to kobiety skarżą się na dyskryminujące traktowanie podczas  rozmów kwalifikacyjnych. Padają pytania: „Czy planuje pani powiększenie rodziny”, „Czy dziecko jest w drodze?”. Czy pracodawca ma prawo wypytywać podczas rozmowy kwalifikacyjnej o te sprawy?
- Rozmowy kwalifikacyjne stały się elementem współczesnego życia i nie sposób ich uniknąć. Rozmowa z pracodawcą przebiega na ogół wg określonych przez niego zasad. Ze swojej strony przygotowujemy naszych klientów do przejścia procesu rekrutacji. Standardem rozmowy kwalifikacyjnej jest, aby pytania skierowane do kandydata były rzeczowe oraz ukierunkowane pod kątem jego wiedzy. Kandydat do pracy ma prawo wyboru,  nie odpowiadania na pytania naruszające jego dobra osobiste i godność.

- Czy wielu bezrobotnych skarży się na niewłaściwy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej?
- Z informacji uzyskanych zarówno od naszych pośredników pracy, jak i doradców zawodowych mających bezpośredni kontakt z osobami bezrobotnymi wynika, iż sporadycznie spotykają się z sygnałami o niewłaściwym przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

- Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna? Oco pracodawca może zapytać, a o co pytać mu nie wolno?
- W celu uzyskania informacji na temat rozmów kwalifikacyjnych, schematów prawidłowo przeprowadzanych rozmów i jak powinna wyglądać taka rozmowa, jak do niej się przygotować można skorzystać z różnych publikacji zamieszczanych m.in. na stronach internetowych poświęconych procesowi rekrutacji. Zadaniem urzędu pracy jest również przysposobienie naszych klientów przez doradców zawodowych i lidera klubu pracy do przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Współpracując z nimi uzyskują oni wiedzę, że należy przygotować dane o swoich osiągnięciach i doświadczeniach zawodowych, a także zebrać informację na temat pracodawcy, u którego ubiegają się o pracę.

- Pracodawca oczekuje odpowiedzi na wszystkie zadane pytania, nawet przy łamaniu Kodeksu Pracy, a kandydat nie może odmówić z obawy, że zrezygnują z niego... Czy wobec tego opłaca się korzystać ze swoich praw do nie udzielania odpowiedzi na pewne pytania? Gdzie kandydat do pracy powinien zwrócić się jeśli naruszono jego prawa?
- Rozmowa kwalifikacyjna jest rozmową o pracę i ma charakter formalny. Standardem dobrej rozmowy niewątpliwie powinny być pytania rzeczowe, a decyzja o zatrudnieniu podjęta w oparciu o kwalifikacje, umiejętności oraz wiedzę. Państwowa Inspekcja Pracy jest właściwą instytucją w sprawach nieprzestrzegania przez pracodawców przepisów Kodeksu Pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Greg 01.05.2013 17:36
Oczywiste, że do takich sytuacji dochodzi. Tylko dlaczego to wszystko jest opowiadane na takim poziomie ogolności. Czy nikt nie odważy się powiedzieć - tak właśnie o to pytają i tylko to ich interesuje?!

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama