sobota, 14 lutego 2026 00:04
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

X Jubileuszowy Festyn Przyjaźni „Tacy sami”

W Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię miał miejsce 10. festyn „Tacy sami”.
X Jubileuszowy Festyn Przyjaźni „Tacy sami”

Patronat honorowy nad imprezą objął Rzecznik Praw Obywatelskich. 11 października br. organizatorzy - Środowiskowe Domy Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej – przygotowali szereg atrakcji. M.in. piękną wystawę, Tunel Znakomitych czy występ gwiazdy Andrzeja Rybińskiego.

– 10 lat to na pewno okres podsumowań mówi Gabriela Brządkowska, kierownik Środowiskowych Domów Samopomocy MOPS w Tczew. - Cieszę się bardzo, że społeczeństwo inaczej patrzy teraz na osoby niepełnosprawne, integruje się z nimi. Przykładem tego jest to, że razem się bawią, biorą udział w marszu integracyjnym. Trwa proces edukowania ludzi. Ten temat jest im coraz bliższy. Nie boją się już kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Przegląd w tym roku odbył się w Centrum z uwagi na jubileusz. M.in. równolegle do przeglądu można było zwiedzić XII wystawę integracyjną Kwiatowe Nowości, organizowaną w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Taką nowością był również Tunel Znakomitych. To społeczna inicjatywa, współfinansowana ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach realizacji projektu „Ucz się, działaj i pracuj”. Tunel składa się z siedmiu części (szczęśliwa siódemka). Można było malować swoje emocje, skorzystać aromaterapii, masażu, tańca, coś wyrzeźbić. Taki przegląd wielorakich doznań duchowych. Na koniec był bonus w postaci zdjęcia z polaroidu.

- Na pewno będziemy nadal pracować na rzecz innego postrzegania osób niepełnosprawnych w naszej społeczności – dodaje Gabriela Brządkowska.- Marzeniem jest aktywizacja tych osób, możliwość zatrudnienia. To też kwestia usamodzielnienia się, by jak najdłużej zatrzymać ich w środowisku lokalnym. Oczywiście dostrzegamy wieloraki rozwój manualny i intelektualny na każdym etapie życia naszych podopiecznych. Paru domowników całkowicie usamodzielniło się. Bierą udział w projekcie, odbywają staże, czyli wyszli z systemu opieki społecznej. Wspaniale sobie radzą.

W tym roku organizatorzy chcieli uhonorować wszystkich, którzy brali udział we wcześniejszych edycjach oraz tych, którzy swoją osobą i dobrym słowem wspierali ich przez dziesięć lat działań. Ozdobą spotkania były występy muzyczne zespołów działających w ośrodkach wsparcia, a także artystów profesjonalnych - kwartetu La Scala oraz recital Andrzeja Rybińskiego, pamiętnego choćby z solowego przeboju „Nie liczę godzin i lat” oraz wcześniej z występów w duecie Andrzej i Eliza. Już po imprezie podopieczny ŚDS Karol Niewiedział miał okazję zaprezentować się przed Andrzejem Rybińskim, i to a cappella. Pan Andrzej nie krył wzruszenia i szczerze pogratulował i dodał: O tym jacy jesteśmy mówi nasz stosunek do osób niepełnosprawnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
opady śniegu

Temperatura: -2°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama