poniedziałek, 6 maja 2024 04:38
Reklama
Reklama

Felieton

Zbrodnia Pomorska 1939
Zbrodnia Pomorska 1939

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej należy szczególnie głośno mówić i przypominać o Zbrodni Pomorskiej. Termin ten sformułowany i propagowany przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej wydaje się najbardziej adekwatny. Mianowicie w pierwszych miesiącach działań wojennych na Pomorzu zamordowano ok. 30 tys. osób. Mimo tak dużej skali krwawe wydarzenia z jesieni 1939 r. słabo funkcjonują dziś w świadomości społecznej Polaków.

23.07.2019 13:07
4 czerwca 1989 roku narodziła się III Rzeczpospolita
4 czerwca 1989 roku narodziła się III Rzeczpospolita

Rok 1989 obfitował w przełomowe wydarzenia w historii Polski i Europy. Wybory przeprowadzone 4 czerwca były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. W ich trakcie, a także podczas kuluarowych rozmów w Magdalence ustalono wprowadzenie drugiej izby parlamentu (Senat) i urzędu Prezydenta PRL – jak i kształtu ordynacji wyborczej.

03.06.2019 08:45
Jakiej Unii Europejskiej chcemy?
Jakiej Unii Europejskiej chcemy?

Współpraca i wspólnota to słowa, które dla mnie wiele znaczą. Również w odniesieniu do Unii Europejskiej, do której przynależność ogromnie cenię. W wyborach do parlamentu Unii Europejskiej idziemy z wielu ważnymi pytaniami. Jednym z nich jest to, jakiej Europy chcemy? Czy Europy, w której Polska będzie w cieniu silniejszych państw, czy Europy solidarnej, szanującej suwerenność poszczególnych krajów i zmierzającej do spójnej rodziny narodów?

16.05.2019 09:05
Nadzieja na wspólnotęzmartwychwstaje!
Nadzieja na wspólnotęzmartwychwstaje!

W naszej, polskiej kulturze Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zajmuje szczególnemiejsce. Poprzedzona jest czterdziestodniowym okresem refleksji, podczas którego jesteśmy zachęcani do skupienia, modlitwy i pracy nad sobą. W Wielkim Poście mamy szansę lepiej zrozumieć siebie i własne ograniczenia, a jednocześnie uporządkować priorytety. Potem nadchodzi Wielkanoc – czas świętowania Nadziei.

19.04.2019 11:33
Warszawska Deklaracja LBGT+ zagrożeniem dla wolności słowa i sumienia
Warszawska Deklaracja LBGT+ zagrożeniem dla wolności słowa i sumienia

Trwa zagorzała dyskusja, wywołana podpisaniem przez prezydenta Warszawy Deklaracji LGBT+. Decyzja Rafała Trzaskowskiego wspiera strategiczne cele polskich i międzynarodowych organizacji, grupujących część środowisk, określających się, jako mniejszości seksualne. Być może do Warszawy dołączą inne miasta. Warto wiedzieć, o co toczy się spór.

28.03.2019 09:50
Benjamin Netanjahu w składzie porcelany
Benjamin Netanjahu w składzie porcelany

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji, Premier Izraela Benjamin Netanjahu udzielił dziennikarzom wypowiedzi, która wywołała nie tylko szereg kontrowersji medialnych, ale również silne reakcje dyplomatyczne oraz niepotrzebne napięcie w stosunkach Polski i Izraela. Nie tego spodziewałem się po wizycie premiera zaprzyjaźnionego państwa.

20.02.2019 09:18
Korzenie mowy nienawiści
Korzenie mowy nienawiści

Po brutalnym zabójstwie Prezydenta Gdańska, ze zdwojoną siłą wróciło na łamy dyskursu publicznego pojęcie mowy nienawiści. Atmosferą kreowaną przez mowę nienawiści duża część komentatorów tłumaczy to, co się wydarzyło w Gdańsku. Czym rzeczywiście jest mowa nienawiści i jakie są jej korzenie?

07.02.2019 11:53
Idą Święta
Idą Święta

Święta Bożego Narodzenia darzymy w Polsce wyjątkowym pietyzmem, traktując je jako szczególną szansę na okazanie sobie serdeczności i braterskiej miłości. Dzieje się tak, ponieważ upamiętniają one narodziny Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata, który stał się jednym z nas, abyśmy mogli razem z Nim wejść do Bożej rodziny. On pierwszy wyciągnął do nas rękę, aby wszystkich pojednać z Ojcem. Otrzymaliśmy wzór rozwiązywania wszelkich problemów. Uwierzyliśmy, że nie ma takiej przeszkody, która powstrzymałaby człowieka dobrej woli przed budowaniem prawdziwej wspólnoty

19.12.2018 08:07
Sekret kodu kulturowego rodzin wielodzietnych
Sekret kodu kulturowego rodzin wielodzietnych

W kaszubskiej gminie Sierakowice odnotowuje się najwyższą dzietność w kraju. Typowy model rodziny to 2+4. Ten fenomen ma różne tłumaczenia. Czy Kaszubi dostali zawrotu głowy i muszą mieć dużo dzieci, bo również w sąsiednich gminach powiatu kartuskiego odnotowuje się najwyższe wskaźniki urodzeń? Co leży u podstaw tej wyjątkowej prokreacyjnej determinacji? Wójt gminy, T. Kobiela tłumaczy to tradycją. Inny trop wyjaśnienia może prowadzić do uznania głębokiej religijności Kaszubów jak czynnika wzmacniającego postawy prorodzinne.

04.12.2018 07:41
Dziecko w centrum procesu edukacji
Dziecko w centrum procesu edukacji

Wychowanie podobnie jak nauka, sztuka czy polityka, ma również swoich geniuszy. Janusz Korczak należy do niekwestionowanej elity. U wrót roku szkolnego 2018/19 sięgnąłem do przemyśleń Klasyka.

03.09.2018 11:28
Reklama