poniedziałek, 20 maja 2024 05:31
Reklama
Reklama

Historia

Cenny dokument w Kwidzynie
Cenny dokument w Kwidzynie

Tylko jeden dzień i tylko przez kilka godzin można było oglądać bardzo cenny dokument jakim jest akt założycielski Związku Pruskiego. Ten niezwykły dokument gościło w swoich murach Muzeum Zamkowe. Wystawie towarzyszyła konferencja naukowa, podczas której przypomniano przyczyny powstania Związku Pruskiego, życie codzienne w państwie zakonnym.

27.06.2014 14:19
Malborscy świadkowie historii
Malborscy świadkowie historii

Sześć nagrodzonych prac w dwóch kategoriach wiekowych to wynik rozstrzygnięcia konkursu "Malborscy świadkowie historii" zorganizowanego przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Swoje prace zgłosiło 12 zespołów z różnych szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, oceniło je jury, któremu przewodniczył Tomasz Bogdanowicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w Karwanie.

11.06.2014 09:55
Rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego
Rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego

Kolejny raz mieszkańcy Malborka uczcili rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, który rozstrzelany został z wyroku komunistycznego sądu w 1948 r. Tradycyjnie już wśród zebranych przy pomniku na skwerze Żołnierzy Wyklętych znaleźli się kibice Lechii Gdańsk i Pomezanii Malbork

28.05.2014 09:17
Mord Polonii Gdańskiej. 74-rocznica okrutnej zbrodni
Mord Polonii Gdańskiej. 74-rocznica okrutnej zbrodni

22 marca 1940 roku to data, którą każdy Gdańszczanin powinien znać. W tym dniu, w Wielki Piątek życie swe oddali najlepsi synowie Gdańska i Pomorza, wywiezieni z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof do pobliskiego lasu i skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy przez hitlerowskich oprawców.

22.03.2014 15:17    10
Tablica na dawnym Urzędzie Bezpieczeństwa
Tablica na dawnym Urzędzie Bezpieczeństwa

" W tym budynku w latach 1948-56 w czasach stalinowskiego terroru mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Więziono tu i torturowano osoby, które nie zgodziły się na powtórną utratę niepodległości naszej Ojczyzny." Tablica z tą informacją zawisła w ubiegłym tygodniu na murze Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Reymonta. Uroczystość odbyła się w kilka dni po Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych i połączona była z obchodami tego święta państwowego.

13.03.2014 09:20
Świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny były głównym punktem kwidzyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obelisk z wmurowaną tablicą stanął w Marezie. -Jeden z polskich patriotów powiedział kiedyś: „łatwo o Polsce mówić, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej oddać za nią życie, ale najtrudniej jest za nią cierpieć”. – mówi Leszek Torłop. – Oni cierpieli tylko dlatego, że kochali Boga i Polskę.

05.03.2014 14:49
Dwa dni wspomnień o „Żołnierzach Wyklętych”
Dwa dni wspomnień o „Żołnierzach Wyklętych”

Starosta Kwidzyński, Burmistrz Kwidzyna oraz Wójt Gminy Kwidzyn zapraszają na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W sobotę – 1 marca o godz. 9.00 na ulicy Długiej w Marezie (teren za byłą Parowozownią) odbędzie się bowiem uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działaczom Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny.  

26.02.2014 10:22
Odkryto cenną grafikę
Odkryto cenną grafikę

Stare porzekadło mówi, że nie dowiemy się co jest w skrzyni, zanim nie podniesiemy wieka. Dobitnie przekonali się o tym pracownicy Zespołu Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych i Promocji Miasta i Gminy w Prabutach: Marta Panasiuk i Krzysztof Wojewódzki. Podczas prac archiwizacyjnych zbiorów Wernera Zebrowskiego odnaleźli ukrytą grafikę autorstwa niemieckiego artysty-malarza Georga Glaubiga.

30.01.2014 12:11
W Malborku znalazło się wielu odważnych ludzi
W Malborku znalazło się wielu odważnych ludzi

  Rozmowa z dr. Karolem Nawrockim, historykiem z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.    

13.12.2013 08:56
"21. Dekalog Solidarności” - ocalić od zapomnienia
"21. Dekalog Solidarności” - ocalić od zapomnienia

Multimedialna wystawa, otwarta 11 grudnia to nowa wystawa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku poświęcona spisanym na drewnianych sklejkach postulatom, opracowanym przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w sierpniu 1980 r., od tej pory znanym jako Tablice Solidarności. Została przygotowana w 10. rocznicę wpisania Tablic na polską Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, która zawiera najważniejsze dokumenty w dziejach ludzkości.

12.12.2013 12:15
Reklama